Izogib potovalni slabosti v navidezni resničnosti (VR) s sistemom CUREO
Izogib potovalni slabosti v navidezni resničnosti (VR) s sistemom CUREO

Izogib potovalni slabosti v navidezni resničnosti (VR) s sistemom CUREO

20.04.2022

V tem prispevku želimo raziskati, kaj je potovalna slabost, kako se pojavi, kakšne so možnosti zdravljenja, kakšna je njena povezava z navidezno resničnostjo in kako napredni sistemi za terapijo z navidezno resničnostjo, kot je CUREO, preprečujejo potovalno slabost.

Kaj je potovalna slabost?

Potovalna slabost (angleško »motion sickness« oz nemško »Bewegungskrankheit« ali »Reisekrankheit«) je strokovno poznana pod terminom kinetoza. Običajno se pojavi, ko čutni organi zaznavajo različne vtise, možgani pa jih ne morejo obdelati. Najbolj znan primer je nelagodje, ki ga nekateri čutijo med potovanjem. Telo zaznava gibanje, kot so zračni žep ali grbine na cesti, vendar ga včasih ne vidijo.

Potovalna slabost se omenja tudi kot stranski učinek pri uporabi nekaterih iger za navidezno resničnost. Pri tem pa je pomembno razlikovati med sistemi. Aplikacije, ki se osredotočajo predvsem na igrifikacijo in manj upoštevajo fiziološke vidike, lahko povzročijo nelagodje. To imenujemo tudi kibernetska bolezen ali igralna (»gaming«) bolezen.

Po drugi strani pa je bila naša izpopolnjena terapija z navidezno resničnostjo s sistemom CUREO že od samega začetka zasnovana tako, da preprečuje potovalno slabost.

Razlog za pojav potovalne slabosti

Čeprav lahko k potovalni slabosti prispevajo različni dejavniki, se zdi da je glavni vzrok neusklajenost signalov, ki prihajajo iz posameznih čutilnih organov, kot so oči ali ušesa, pa tudi iz sklepov in mehanoreceptorjev.

Možgani ne zmorejo pravilno obdelati razlike med ravnotežjem, ki ga zaznava notranje uho, in vizualnim gibanjem. Tako se nelagodje najpogosteje pojavlja v prevoznih sredstvih, kot so avtomobil, letalo ali ladja. Simptome pa lahko povzroči tudi uporaba računalniških iger ali iger za navidezno resničnostjo, ki še niso popolnoma razvite.

Simptomi potovalne slabosti

Simptomi potovalne slabosti so lahko številni in se razlikujejo od posameznika do posameznika.

  • Omotica
  • Zaspanost
  • Glavobol
  • Slabost
  • Bruhanje

Potovalna slabost: Kaj storiti?

Pri zdravljenju potovalne slabosti pomaga iskanje stalnih točk in na primer fiksiranje obzorja, ko ste v avtomobilu. Poleg tega so zdaj na voljo nekatera zdravila, ki se lahko uporabljajo za zdravljenje nelagodja ali slabosti. Proti slabosti zaradi potovalne slabosti pomaga tudi dovolj spanja, izogibanje alkoholu pred potovanjem in pitje zadostne količine vode.

Med uporabo aplikacij za navidezno resničnost je običajno najbolj koristno zapreti program in sneti očala za navidezno resničnost. Simptomi praviloma izginejo v kratkem času, ko se ustavi gibanje.

Izogib potovalni slabosti v navidezni resničnosti (VR) 

Pogosto slišimo da uporabniki, ki so že preizkusili druge aplikacije navidezne resničnosti, večkrat občutijo potovalno slabost in so zato sprva kritični do terapije z navidezno resničnostjo. Vendar naš terapevtski sistem CUREO še zdaleč ni primerljiv s klasičnimi VR igrami. Razvoj sistema CUREO je trajal več let v iterativnem procesu z zdravniki, znanstveniki, terapevti in bolniki. Že od samega začetka smo skrbeli, da CUREO ni le zabaven, temveč da se naši uporabniki počutijo udobno in ne občutijo potovalne slabosti ali drugih simptomov. Do zdaj nismo zaznali nobenega primera potovalne slabosti. Pravzaprav nasprotno, raziskava o uporabi sistema CUREO je pokazala, da 95% od več kot 270 pacientov ni imelo nobenih stranskih učinkov.

Sprejeli smo ukrepe na različnih ravneh, optimizirali vizualno zasnovo in prikaz gibanja ter ju intenzivno testirali.

Eden od ključnih dejavnikov je nizka latenca. To pomeni, da se pacientovi gibi neposredno prenesejo v virtualno resničnost. To je zato, ker je zamik gibanja in njegovega preslikavanja v navidezni resničnosti pogosto vzrok za pojav potovalne slabosti.

Poleg tega se ob zagonu sistema CUREO uporabnika vodi skozi postopek kalibracije, ki uskladi realni svet z virtualnim okoljem, na primer tako, da se ujema višina tal ali da je prava miza pravilno nameščena tudi v navidezni resničnosti.

Mirne, sproščujoče pokrajine, kot so tiste v našem modulu relax, so prav tako idealne za navajanje pacientov na navidezno resničnost. Tu se lahko v miru razgleda in se seznani z novimi vtisi.

Če se pojavi potovalna slabost, lahko sistem CUREO takoj prekinete tako, da odstranite očala za navidezno resničnost ali prekinete program.

Zaradi edinstvene kombinacije naše tehnologije lahko med terapijo navidezne resničnosti s sistemom CUREO skoraj popolnoma odpravimo potovalno slabost. 

Povezane novice

Nazaj na seznam
Nazaj na vrh