Delovna terapija in fizioterapija s sistemom CUREO
Delovna terapija in fizioterapija s sistemom CUREO
V tokratni novici želimo pobliže osvetliti poklic fizioterapevta in delovnega terapevta in pokazati, kako zelo pomemben je za številne paciente. Ob tem bomo tudi pokazali, kako je mogoče CUREO uporabiti v okviru fizio- in delovne terapije.

Kaj je fizioterapija?

Fizioterapevti pacientom pomagajo osvojiti ali vnovič vzpostaviti tipične sklope gibov.  Beseda izhaja iz grške “physis“, ki se prevede kot “narava“ ali “telo“. Gre torej za to, da s terapijo vnovič vzpostavimo naravne funkcije telesa [1],

Cilji fizioterapije

Terapijo praviloma predpiše lečeči zdravnik in se začne s pregledom funkcijskih, gibalnih ali dejavnostnih omejitev pacienta. Na podlagi rezultatov se obravnava individualno prilagodi pacientu [2]. Primarni cilj je vnovična vzpostavitev, pridobitev in spodbujanje zdravja. Med terapevtskimi srečanji se lahko izvajajo aktivne, asistirane ali pasivne vaje. 

Aktivne vaje pacient v celoti izvaja samostojno. Sem spada tudi dihalna terapija. Fizioterapevt proces nadzoruje in po potrebi predlaga popravke, tako da lahko pacient po fazi učenja vaje izvaja tudi doma [2]. 

Tudi pri asistiranih vajah mora pacient sodelovati, je pa deležen podpore s strani terapevta ali drugi pomožnih sredstev, na primer vzgona pri vadbi v vodi. Pri pasivnih vajah fizioterapevt premika sklepe pacienta, ne da bi ta napenjal svoje mišice. Med pasivne ukrepe spadajo tudi elektroterapija, masaže ter termo- in hidroterapija [3]. 

Kaj je delovna terapija?

Eden od pojmov, ki se pogosto pojavlja v povezavi z fizioterapijo, je delovna terapija oz. ergoterapija. Grška beseda “ergo“ pomeni “delo“ ali “dejanje“. Namen delovne terapije je ohranjanje ali vnovična vzpostavitev vsakodnevnega delovanja in delovnih sposobnosti pacienta [1]. 

Naloge delovne terapije

Ob lajšanju telesnih težav gre pri delovni terapiji tudi za fizično in kognitivno terapijo.  Namen je omogočiti, da je pacient aktivno udeležen v družbi, da se na primer sam obleče, da si sam pripravi hrano ali se sreča s prijatelji. Cilj terapije, ki jo prav tako predpiše zdravnik, določi pacient sam in je sestavljen iz spodbujanja gibalne koordinacije, čutnega in čustvenega dojemanja, razvoja telesnih zmožnosti, splošnega izboljšanja kakovosti življenja in (re)integracije v osebno, socialno in poklicno okolje [4]. Za (vnovično) osvojitev teh sposobnosti se ob motorično-funkcionalnih vajah vadijo tudi ročne spretnosti in dejavnosti iz vsakdanjega življenja [5].

Poklicna profila sta prepletena in se do neke mere prekrivata.  V obeh primerih se dela v smeri vnovične vzpostavitve zdravja in gibalnih zmožnosti pacienta.  Žal pa tako fizio- kot delovni terapevti pogosto trpijo zaradi slabih pogojev v poklicu. K tem spadajo nezadostno plačilo, pomanjkanje časa in stres delovnega vsakdana. Terapevti imajo na voljo le 20 minut za vsakega pacienta, kar ponavadi ne zadostuje za primerno, individualno terapijo. Zaradi slabega zaslužka v delovni in fizioterapiji je poklic tudi nepriljubljen in številna delovna mesta terapevtov so nezasedena. To še dodatno slabša položaj, prakse in terapevti so preobremenjeni, številni pacienti imajo občutek, da ne pride do zadostnega posvečanja njim in njihovi osebni situaciji [6]. 

Fizio- in delovna terapija z navidezno resničnostjo in sistemom CUREO

CUREosity s terapijo z navidezno resničnostjo postavlja nove standarde. S terapevtskim sistemom in programsko opremo CUREO  je mogoče vaditi sklope gibov tako kot pri fizioterapiji. Terapevt lahko uporabi dodatna pomožna sredstva ali pacienta podpre fizično. Poleg tega se moduli in terapevtske igre lahko izvajajo brez pripomočkov ali na terapevtski mizi, torej na za pacienta poenostavljen način. Tudi dihalno terapijo podpira poseben način in vodi programska oprema.

Vaje s sistemom CUREO za fizio- in delovno terapijo

CUREO med drugim z modulom “daily“ omogoča vadbo dnevnih aktivnosti in načrtovanih sekvenc, na primer priprave obroka.   Nov modul “finger“ pomaga pri vadbi finomotoričnih spretnosti. Poleg tega se lahko s sistemom CUREO vadijo časovno odmerjeno izvajanje gibov, koordinacija gibov in propriocepcija, (vnovično) prepoznavanje barv in predmetov, prostorska orientacija ter sposobnost koncentracije.

CUREO  je enostaven za rokovanje in ob tem omogoča sočasno obravnavo več pacientov.  Tako sistem pomeni razbremenitev v stresnem vsakdanu fizio- in delovnih terapevtov. Na ta način se stremi k trajnemu izboljšanju in oskrbi in s tem k zvišanju kakovosti življenja pacientov.


[1] https://www.naturmed.de/blog/physiotherapie/unterschied-zwischen-ergotherapie-und-physiotherapie/ abgerufen: 26.08.2021

[2] https://www.netdoktor.de/therapien/physiotherapie/ abgerufen: 26.08.2021

[3] https://flexikon.doccheck.com/de/Physiotherapie abgerufen: 26.08.2021

[4] https://www.netdoktor.de/therapien/ergotherapie/ abgerufen: 26.08.2021

[5] https://www.ergotherapie.de/ausbildung/berufsbild.aspx abgerufen: 26.08.2021

[6] https://www.spiegel.de/start/physiotherapie-therapeuten-sind-am-limit-und-fordern-bessere-arbeitsbedingungen-a-00000000-0003-0001-0000-000002515878 abgerufen: 26.08.2021

Povezane novice

Nazaj na seznam
Nazaj na vrh