PO MOŽGANSKI KAPI: Horst se s pomočjo očal za navidezno resničnost vrne v življenje
PO MOŽGANSKI KAPI: Horst se s pomočjo očal za navidezno resničnost vrne v življenje

PO MOŽGANSKI KAPI: Horst se s pomočjo očal za navidezno resničnost vrne v življenje

06.09.2022

"Horst se s pomočjo očal za navidezno resničnost vrača nazaj v življenje".

Članek v časopisu BILD pripoveduje ganljivo zgodbo o Horstu, ki se po možganski kapi bori za vrnitev v vsakdanje življenje.

Kako mu to uspeva? S terapevtskim sistemom CUREO, ki temelji na terapiji s pomočjo navidezne resničnosti, in ga uporablja med terapijo v Univerzitetnem medicinskem centru Essen! 

Veseli nas, da terapevtski sistem CUREO pomaga vedno več ljudem in jih podpira pri rehabilitaciji. Njihove igrive terapevtske aplikacije podpirajo motivacijo in spodbujajo rehabilitacijo, na primer po kapi ali nesreči. 

Kliknite tukaj za izvirni članek:

https://www.bild.de/ratgeber/2022/ratgeber/schlaganfall-behandlung-schnelle-reaktion-rettete-horst-das-leben-79990898.bild.html


PO MOŽGANSKI KAPI 

Horst se s pomočjo očal za navidezno resničnost vrne v življenje

Ob dnevu boja proti možganski kapi BILD pojasnjuje, kako prepoznati nenadno bolezen in kakšne možnosti rehabilitacije so danes na voljo.

Uporaba očal za navidezno resničnost pri možganski kapi: delovni terapevt Enno Peitsch (36) pacientu Horstu Stofflu (52) razloži VR terapijo: v virtualnem svetu mora loviti žoge. 

Slika: Andreas Buck


Kot vsako jutro je Horst Stoffel (52) oktobra lani sprehajal svojega psa Bronka (17), ko se je nenadoma zgrudil.


"Bil sem omotičen in nisem mogel več hoditi," je povedal za BILD. V zadnjem trenutku je prosil mimoidočega, naj pokliče reševalno vozilo. "Dal mu je svoj mobilni telefon in samo zajokal," se spominja.


Nato je Horst Stoffel izgubil zavest. Diagnoza: možganska kap!


Horst Stoffel se je oktobra lani zgrudil v parku v Essnu. Diagnoza: možganska kap.

Slika: Andreas Buck


Hitro zdravljenje Horstu reši življenje

Voznik viličarja ne ve več, kako je prišel v univerzitetno bolnišnico v Essnu. Zdravniki so diagnosticirali najbolj smrtonosno obliko možganske kapi. "Krvni strdek je preprečil pretok krvi v možgansko deblo in zadnji del možganov, kjer potekajo številne življenjsko pomembne funkcije, kot so požiranje, dihanje in vid," pojasnjuje Dr. Benedikt Frank (39), višji zdravnik in strokovnjak za možgansko kap.

Dr. Benedikt Frank (39), višji zdravnik in strokovnjak za možgansko kap v kliniki Uniklikum Essen

Slika: Andreas Buck


Zdravniki lahko strdek odstranijo s pomočjo katetra, ki je skozi dimlje speljan do vratu.

Velika sreča za 52-letnika: saj med zdravljenjem šteje vsaka sekunda! "Prej kot je možganska kap odkrita in prej kot je ugotovljen njen izvor, tem večja je verjetnost, da bo bolnik preživel," pravi profesor Christoph Kleinschnitz (48), direktor nevrološkega oddelka.

Perfuzijski CT pri Horstu Stofflu, tj. slika pretoka krvi v možganih: rdeče območje (možgansko deblo na zadnjem delu glave) zaradi krvnega strdka ni bilo več prekrvavljeno. Modro območje v sprednjem delu možganov kaže na dober pretok krvi. Dr. Frank za BILD: "Obstajala je velika nevarnost, da možgansko deblo odmre. Zaradi hitrega zdravljenja je bil poškodovan le 1 odstotek prizadetega območja. "

Slika: Andreas Buck

 

Ko se je Horst Stoffel zbudil, je bil šok kljub temu velik: ni se znal orientirati, poleg tega pa so bili njegov vid, sluh in hoja močno oslabljeni. "Ničesar nisem mogel več narediti. Takrat sem obupal nad sabo," pravi Stoffel.

Toda misel na zvestega spremljevalca Bronka mu je vlila pogum, da se spopade z življenjem. Le nekaj dni po hudi možganski kapi je že spet vadil hojo po hodnikih klinike. "Edina stvar, ki me je držala pokonci, je bila misel na mojega psa," pravi 52-letnik.

Mešanec labradorskega ovčarja Bronko (+︎17) na viličarju Horsta Stoffla. "Je moj rešitelj," žalostno pove Stoffel, saj je pes umrl nekaj dni pred intervjujem.

Slika: Zasebno


Boj proti simptomom možganske kapi z očali za navidezno resničnost

Pacienti, kot je Horst Stoffel, se v univerzitetni bolnišnici v Essnu zdravijo z novo vrsto rehabilitacijske terapije: s pomočjo očal za navidezno resničnost se med drugim borijo tudi proti paralizi, motnjam fine motorike in orientacije.

Dr. Benedikt Frank (39) na tablici preverja, ali so se izboljšale pacientove motorične sposobnosti.

Slika: Andreas Buck


Z očali za navidezno resničnost se bolnik za 20 do 25 minut preseli v virtualni svet, kjer mora reševati naloge (npr. seganje po meteorjih, bobnanje ali umeščanje barvnih kroglic): "Uničenih živčnih celic ni mogoče popraviti, vendar se lahko s treningom ustvarijo nove živčne povezave. S tem se nadomestijo primanjkljaji in simptomi se umirijo," pojasnjuje dr. Frank.

Poudarek: "Pacienti so med terapijo veliko bolj motivirani in zaradi igrivega učinka lažje izvajajo vaje. "

 

Pri rehabilitaciji štejejo prvi trije meseci

V Univerzitetni bolnišnici Essen se strokovnjaki za možgansko kap osredotočajo na hitro rehabilitacijo. "Z zdravljenjem začnemo prvi dan po možganski kapi in za to imamo veliko ekipo zdravnikov, delovnih terapevtov, fizioterapevtov, logopedov in posebej usposobljenih medicinskih sester," pojasnjuje profesor Kleinschnitz. Namreč: "bolj intenzivno in pogosto kot se zdravijo simptomi možganske kapi, večja je verjetnost, da se bodo umirili oz. popravili. "

Prof. Christoph Kleinsschnitz, direktor nevrološkega oddelka klinike Essen

Slika: Stefan Schejok

 

Največji napredek bolniki dosežejo v prvih treh mesecih. Če simptomi trajajo več kot eno leto, običajno ni mogoče pričakovati bistvenega izboljšanja.

Hitro zdravljenje je Horstu Stofflu rešilo življenje: njegov sluh in vid sta se bistveno izboljšala, spet lahko hodi in v virtualnem svetu sega po meteorjih.

Danes se Horst spet šali: "Zaradi kapi sem postal bolj zabaven in bolj odprt. "

Slika: Andreas Buck


Kako prepoznati možgansko kap

V Nemčiji vsako leto doživi možgansko kap približno 260. 000 ljudi. BILD pojasnjuje, kako prepoznati nenadno bolezen in kaj storiti.

 

 Najbolj klasični simptomi: nenadna izguba moči ali znaki paralize (običajno hemiplegične), izguba občutka, izguba govora ali nejasna izgovorjava, moten vid, omotica.

Pozor! Vsi ti simptomi se ne pojavijo istočasno, lahko se zgodi, da je opazen le en simptom.

 

S tem testom lahko odkrijete možgansko kap

V primeru možganske kapi šteje vsaka minuta! Da bi jo prepoznali, z osebo opravite tako imenovani test FAST (kratica za Face, Arms, Speech and Time - obraz, roke, govor in čas).

Obraz: prosite osebo, naj se nasmehne. Če je ustni kotiček povešen na eni strani, to pomeni hemiplegijo.

Roke: prosite osebo, naj iztegne roke naprej in obrne dlani navzgor - če je prisotna paraliza, se obe roki ne moreta dvigniti ali pa se ponovno spustita.

Govor: poskrbite, da oseba ponovi stavek. Če se glas razblinja ali če se besede ali zlogi pogoltnejo, gre za govorno motnjo.

Čas: če je kateri koli od treh kratkih testov sumljivo neuspešen, takoj pokličite številko za klic v sili 112, opišite napake in navedite, kdaj so se zgodile. Bolnika je potrebno sprejeti na nevrološko kliniko na oddelek za možgansko kap.

Povezane novice

Nazaj na seznam
Nazaj na vrh