CUREosity pojasnjuje: možganska kap
V novem članku iz serije "CUREosity pojasnjuje" podrobno raziskujemo, kaj pomeni možganska kap, kakšni so vzroki in kakšne so možnosti zdravljenja? Pokazali smo, da se terapija z navidezno resničnostjo vse bolj priporoča na področju zdravljenja možganske kapi in da je bil naš sistem CUREO, med drugimi indikacijami, zasnovan prav za takšno terapijo.

Opredelitev/definicija možganske kapi 

Možganska kap ali apopleksija je nenaden nevrološki izpad zaradi žariščne možganske disfunkcije (ki izvira iz žarišča bolezni). Med vzroki za omenjeno možgansko disfunkcijo razlikujemo med ishemično in hemoragično možgansko kapjo.

Ishemična možganska kap je veliko bolj pogosta, saj se pojavi v 80-85% primerov, in je posledica žilne zapore. Ta okluzija povzroči pomanjkljivo prekrvavitev možganov ali prekinitev možganske prekrvavitve, kar vodi do premajhne oskrbe možganov s kisikom in hranilnimi snovmi.

Vzrok možganske kapi (apopleksija) 

Približno 10-15% vseh apopleksičnih možganskih kapi je posledica hemoragične možganske kapi, ki nastane zaradi možganske krvavitve. Do krvavitve lahko pride neposredno v možganih (intracerebralna krvavitev) ali v subarahnoidnem prostoru med meningama, kjer kroži cerebrospinalna tekočina (subarahnoidna krvavitev, SAB). V primeru hemoragične možganske kapi so nevrološki izpadi posledica povečanja intrakranialnega tlaka (intrakranialni tlak), pomanjkanja kisika in hranilnih snovi ali nevrotoksičnega učinka.

Možganska kap je drugi najpogostejši vzrok smrti na svetu in eden najpogostejših vzrokov invalidnosti odraslih. 40% ljudi, ki so preživeli oz. doživeli možgansko kap, ima dolgotrajne omejitve pri vsakodnevnih aktivnostih.

Znaki možganske kapi 

Pri možganski kapi se pojavijo naslednji simptomi:

  • Dizartrija (govorna motnja), afazija (jezikovna motnja), disgrafija (motnja pisanja),
  • Kontralateralna hemipareza (hemiplegija),
  • Spremenjen vzorec hoje,
  • Omotica, slabost, akutni glavobol,
  • Motnje spomina,
  • Izguba zavesti do kome.

Pri sumu na možgansko kap je potrebno hitro ukrepanje. Test GROM lahko uporabljate doma, za prepoznavanje znakov možganske kapi. Prva črka G pomeni govor. Pacient po možganski kapi ne more ponoviti preprostega stavka. Druga črka R pomeni roke, ki jih oseba po možganski kapi ne more dvigniti hkrati. Tretja črka O pomeni obraz. Prizadeta oseba se ne more normalno nasmehniti. Četrta črka M pomeni minute. Če ima prizadeta oseba težave pri zgoraj navedenih aktivnostih, je potrebno nemudoma poklicati urgentnega zdravnika z navedbo suma na možgansko kap. Zgodnje zdravljenje je še posebej pomembno: število nevronov (možganskih celic), ki jih poškoduje možganska kap, je 1,9 milijona na minuto, zato lahko le nekaj sekund pomeni dolgotrajno škodo.

Diagnosticiranje in zdravljenje možganske kapi 

V bolnišnici možgansko krvavitev ugotavljajo predvsem z računalniško tomografijo (CT). Za odstranitev žilne zapore (tromba) obstajata dve možnosti. Prva možnost je intravenska tromboliza, pri kateri se zdravilo vbrizga neposredno v veno. To zdravilo raztaplja strukturo tromba in tako odpira blokado.

Druga možnost je, da se tromb odstrani mehansko, endovaskularno. Pri tem se vstavi kateter, s katerim lahko zdravnik izcedi tromb. Obe obliki se lahko uporabljata tudi kot dodatek (se dopolnjujeta in podpirata druga drugo).

Terapija in rehabilitacija po možganski kapi 

Po zdravljenju akutnega vzroka je potrebno čim prej začeti z ugotavljanjem primanjkljajev (na primer motenj požiranja) in rehabilitacijo. Na ta način lahko preprečimo poslabšanje stanja in dosežemo najboljšo možno obnovo pacientovih sposobnosti. Za dosego tega cilja se med drugim uporabljajo storitve fizioterapije, delovne terapije in logopedije. Poleg konvencionalnih metod zdravljenja se vse pogosteje uporablja tudi terapija z navidezno resničnostjo.

Terapija z navidezno resničnostjo za paciente po možganski kapi 

V skladu s smernicami S3 nemškega združenja za nevrorehabilitacijo (DGNR) je navedeno naslednje:

Učinkovitost terapij, ki temeljijo na navidezni resničnosti, se je med ocenjenimi študijami razlikovala; superiornost je bila najbolj očitna, kadar je bila terapija, ki temelji na navidezni resničnosti, ponujena kot dodatek in z zadostno intenzivnostjo terapije; vsebino in odmerek terapije vsakega sistema je potrebno upoštevati glede na posamezne cilje terapije; specializirani sistemi, razviti za rehabilitacijo, so lahko terapevtsko učinkovitejši v primerjavi s komercialnimi igralnimi konzolami; uporaba haptičnega vmesnika je lahko ugodna.

Priporočilo 

Pri subakutnih in kroničnih pacientih po možganski kapi z blago do zmerno parezo roke ali, v primeru naprav s podporo teži roke, tudi s hudo nepopolno parezo, se lahko v ustanovi ali kot domača samostojna vadba dodatno upošteva vadba ali trening rok s pomočjo navidezne resničnosti, če je cilj zdravljenja izboljšanje sposobnosti selektivnega gibanja ali aktivnega obsega gibanja (dokaz 1a, ocena učinkov: nizka kakovost; stopnja priporočila 0; močno soglasje). (smernica S3 DGNR, str. 127-128).

Uporaba sistema CUREO kot terapije z navidezno resničnostjo pri možganski kapi 

CUREO je razvit za motorično in kognitivno rehabilitacijo, med drugim za ishemično ali hemoragično možgansko kap s preostalo hemiplegijo/parezo, in temelji na virtualni resničnosti. Tako je mogoče ponuditi dodatne možnosti, ki niso izvedljive v okviru konvencionalne terapije in jih DGNR navaja kot podporne metode v okviru rehabilitacije.

CUREO ponuja: 

  • Možnost fleksibilnega, postopnega spreminjanja metod zdravljenja in parametrov, prilagojenih razmeram zdravljenja.
  • Individualno prilagajanje terapevta pacientu in akutni terapevtski situaciji, ne da bi pri tem motil pacienta v njegovem potopitvenem terapevtskem okolju.
  • Multimodalno in multisenzorično vodenje ter takojšnje povratne informacije za pacienta.
  • Možnost enostranskega, dvostranskega ali mešanega treninga rok in/ali izbira ene strani telesa.
  • Možnost vključitve zrcalne terapije v potek terapije, če je to potrebno. 

Aplikacija sistema CUREO dodatno motivira paciente in poleg vaj fizioterapije in delovne terapije ponuja tudi vaje sproščanja v modulu "relax". V modulu "daily", se pacienti lahko pripravijo na vsakodnevne aktivnosti v domačem okolju, pri čemer jim pomagamo pri širjenju vidnega polja in urjenju kognitivnih sposobnosti.

Povezane novice

Nazaj na seznam
Nazaj na vrh